Romed, 1.novembra 2016

Tak pred dvoma rokmi sme ako rómski novinári, ktorí roky vyrábali rómske menšinové programy stáli na rázcestí. Otázka  quo vadis rómske médium bola na mieste, no čas dozrel. Napriek tomu, že rozhodovanie nebolo jednoduché a už vôbec nie ľahké.  Ostať a pracovať pod značkou, ktorej sme odovzdali to najlepšie čo v nás kedy bolo, či už z novinárskeho hľadiska alebo ľudského, ktorú sme vlastne svojou neúnavnou prácou vybudovali, ostať aj za cenu toho, že prestávate veriť snom, ľuďom, či zmyslu svojej práce, alebo odísť a začať ako sa hovorí od nuly.

Rozhodli sme sa začať pod novou značkou. Išli sme teda ťažšou cestou, ale my to tak robíme zakaždým. Nehľadáme tú ľahšiu alternatívu, ale snažíme sa veci vidieť inou optikou, než na akú je väčšina ľudí zvyknutých. Pretože máme určité zásady a nejaký ten postoj k téme. Pretože máme zodpovednosť nie len k sebe, ale aj k rómskej národnostnej menšine a k Slovensku. Pretože veríme, že nie všetko je len o peniazoch, aj keď bez peňazí sa nedá pracovať. Máme v sebe ešte  dostatok sily  a cti na to, aby sme pokračovali v tom, čo sme niekedy ako pionieri v oblasti rómskych médií na Slovensku začínali.  Založili sme teda organizáciu Roma media-ROMED a odišli sme bez dlhých rečí či debát. Veci boli totiž jasné a my sme vždy vedeli čo chceme a prečo to robíme.

Aj keď organizácia má len dva roky, my nie sme nijakí nováčikovia v mediálnej sfére. Od roku 2003 pôsobíme ako píšuci redaktori, od roku 2006 ako televízni a od roku 2009 aj ako rozhlasoví redaktori. Získali sme za našu prácu rôzne ocenenia a uznania, či už doma alebo v zahraničí. Čo sa teda zmenilo okrem nového názvu? SME RÓMSKE MÉDIUM. Také už naozaj rómske. So všetkým, čo k tomu patrí a také ako má byť. Tvoriť v rómskom jazyku je pre nás také prirodzené, ako keď sa niekto napije vody, či dýcha vzduch. Aj napriek mnohým nepríjemnostiam, či neprajníkom a závistlivcom ideme ďalej. Aj napriek tomu, že doba je zlá, veci sa dajú robiť a dajú sa robiť kvalitne, zaujímavo, objektívne, bez postranných úmyslov, či záujmov niekoho. Buď chcete žiť a pracovať ako slobodný človek a potom to nikdy nebudete mať ľahké alebo sa prispôsobite a robíte len to, čo „máte robiť“. Táto cesta však nie je pre nás. Nás sa totiž dotýka osud každého Róma, ktorého stretneme. My vnímame Rómov ako ľudsky hodnotných ľudí, nie ako objekty pre dosiahnutie cieľa.

Život je zmena a každá zmena prináša množstvo nových výziev, či situácií. Niektoré sú lepšie, iné horšie. Ak raz človek okúsi z novinárskeho chlebíka, len ťažko sa mu niekedy preje. Takže aj keď so zmenami, my ideme ďalej, pretože to tak chceme. Je povbudzujúce vedieť, že aj veľa z vás, ktorí nám fandíte a podporujete nás, to tak chcete tiež. Sme tu pre vás, pretože médiá sú o službe a tá naša služba je prioritne pre Rómov.

Veríme, že značka ROMED bude vždy značkou kvality a dobre odvedenej práce. Ďakujeme všetkým, ktorí nás v našich rozhodnutiach podporovali aj podporujú. Ostatným prajeme mier a pokoj v duši.