V rodine Sássiovcov z Košíc sa hudobné nadanie dedí z otca na syna, už dlhé roky. Šaniho Sássiho vnímame v umeleckom svete dlhší čas. Už jeho pradedo patril medzi uznávaných huslistov, od ktorého sa chodili učiť aj muzikanti z Pešti. Hudbou u Sássiovcov žije doslova celá rodina. So Šanim koncertujú už aj jeho dvaja synovia.

Jarmila Vaňová

Ako si sa dostal k hudbe a k spevu?

Som samouk, ale naučil som sa hrať od veľmi profesionálnych muzikantov. Strašne veľa skúseností som získal z toho hľadiska, že som sa stretával s  najlepšími muzikantmi a práve od nich som pochytil ďalšie veci, ktoré som objavoval. Až keď som sa s nimi začal stretávať, pochopil som, čo to je vlastne tá hudba. Lebo človek to môže mať v sebe, ale zase aj v tej hudbe sú pravidlá. A tie pravidlá sa  treba naučiť, toto je základ.

Čomu si sa teda venoval profesionálne okrem hudby?

Ja som sa venoval prevažne športu. Bola hudba, ale potom prišiel šport. Robil som profesionálne kulturistiku, dnes sa tomu hovorí body building a venoval som sa tomu profesionálne. Sorry nechcem to hovoriť, ale bol som 2 razy majstrom sveta v kulturistike.

Aký bol dôvod na ukončenie takej veľkej športovej kariéry?

Musel som skončiť, pretože som mal problémy s chrbticou. Práve tieto zdravotné problémy mi už nedovolili venovať sa tomu športu.

Čím sa živíš dnes?

Dnes sa živím viac menej hudbou, ale popritom aj pracujem.

Ako sa vyvíjala vaša hudobná kariéra? Spomeň aj niekoho s kým si hral, spieval, či inak spolupracoval.

Takto. Začal som v Košiciach a čo sa týka hudby, to meno v Košiciach asi  každý pozná. Volá sa Ľudovít, volajú ho rómskym menom Davles. Tento ma zobral k sebe ako speváka. S ním so pracoval asi 3 roky a potom som sa dostal k menu Marián Čekovský. A dodnes sa samozrejme stretávame, hráme spolu a môžem ďakovať Mariánovi Čekovskému, že ma uviedol do šoubiznisu ako takého. Spoznal som, vďaka Čekymu, veľa skvelých muzikantov na Slovensku, za čo som mu veľmi vďačný.

Ovplyvnil ťa teda Čekovský v tvorbe alebo vo vnímaní muziky?

Vo vnímaní určite v tvorbe samozrejme tiež. Čeky je vynikajúci muzikant, cíti to niekedy ešte viac ako my Romovci, fakt prisahám. Čeky je akože blázon, v úvodzovkách. On mi otvoril tú cestu k ľudom. On vedel kto som ja, preto ma zobral k sebe. Keď ma prvýkrát počul, tak okamžite povedal: ty budeš v mojej kapele.  A dodnes som s ním.

Teraz som si založil aj svoj vlastný band, Šani Sássi band, kde spolupracujem s menami ako Eugen Botoš, vynikajúci muzikant, ktorý dnes dobyl Ameriku, klobúk dole, prisahám. Je tam veľmi veľa ľudí. Ondrej Krajňák, Milo Suchomil, Vlado Tariška, no to sú všetko prepojení romovskí muzikanti s nerómskymi muzikantami, ale to je jedna celá banda.

Čo vás teda spája všetkých týchto ľudí, aký štýl muziky aká hudba? 

Funky muzik, jazz s funky muzik.

Máš ešte nejaký sen? 

Takto. Sny sa mi  už splnili. Mám krásnu rodinu, krásnu manželku, s ktorou žijem 30 rokov.

Tak to je naozaj pekné.

Fakt. A druhá vec, ešte nie sme zobratí. Dúfam, že raz to príde. Ale ide o to, že jedna vec je, že už mám tú rodinu a druhá vec, čo sa týka muziky, samozrejme, každý má sen urobiť si vlastný album, na ktorom pracujem aj ja teraz. A pracujem fakt s tými menami, ktorých som vymenoval a dúfam, že sa mi to podarí a budem pokračovať ďalej v tej hudbe, ktorú ja cítim a ktorú ja chcem dávať ľuďom.

Aký máš vzťah k rómskemu jazyku? Čo pre teba znamená tento jazyk? Hovoríš ním, spievaš…

Samozrejme, že spievam. Rómsky jazyk? Veď to je môj materinský jazyk. Najviac pozitívny jazyk pre mňa. Najlepšie sa mi spieva v rómskom jazyku. Lepšie ako v slovenčine, lepšie ako v angličtine. Určite. Lebo to je môj jazyk.

 Prajem tebe ale aj tvojím šikovným synom veľa zdravia a šťastia, veľa úspechov vo vašej tvorbe, aby ste nás ešte dlho tešili svojimi piesňami.

 Ja ďakujem, pozdravujem všetkých dobrých ľudí a hlavne našich Rómov.

Aven saste bachtale.