Ladislav Baláž predstavuje generáciu Rómov, ktorých vnímame ako neúnavných bojovníkov za ľudské práva. Pred 19 rokmi ho obavy o vlastnú rodinu prinútili odísť do Anglicka. Vo svojich aktivitách však nepoľavil ani tam a aj dnes sa angažuje vo verejnom, ale aj politickom živote Rómov. Stretáva sa s takými osobnosťami ako je napr. Jeremy Corbin, vodca labouristickej strany, či starosta Londýna Sadiq Khan a s mnohými ďalšími významnými ľuďmi. Založil rómsku organizáciu, ale aj rómsku stranu, je výraznou osobnosťou verejného života Rómov vo Veľkej Británii. Má 59 rokov.

Jarmila Vaňová

Aký bol dôvod vášho odchodu z Čiech?

Do Anglicka som odišiel kvôi rasizmu v Čechách, kde mi zavraždili švagra. Ako člen vládnej komisie pre menšiny v ČR som sa angažoval v tejto kauze. Tým bola ohrozená moja rodina. Nacionalisti mi poslali list v ktorom stálo, že mi zabijú deti, ak od toho neustúpim. Ako poslanec za Rómov v meste Orlová na Karvinsku, som mal určitú zodpovednosť a preto som sa spojil s Európskym centrom pre práva Rómov (ERRC) a oni mi poradili, aby som z Českej republiky odišiel, pretože nacionalisti z lokality kde som pôsobil, našli školu, ktorú navštevovali moje deti. Preto som sa rozhodol odchodom z domovskej krajiny zachrániť ich budúcnosť. Vo Veľkej Británii žijem už 19 rokov, kde som po skončení univerzity založil organizáciu Globalne Europe Roma, ktorej som predsedom až do teraz

Vy sa však angažujete nie len občiansky, ale aj politicky.

Do strany Labour Party som vstúpil v roku 2001, keď bol premiérom Tony Blair. Pre neho som robil kampaň, spoločne s inými organizáciami v Anglicku. Som predsedom strany Roma Labour Group a mojou úlohou je spojiť Rómov z východných krajín, podporovať dodržiavanie ľudských práv pre všetkých ľudí, ktorí potrebujú pomoc a zároveň zlepšiť legislatívu pre utečencov v Anglicku, za podpory mojich kolegov z parlamentu a Snemovne Lordov.

Britskí voliči v referende rozhodli minulý rok o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Aká je dnes situácia českých a slovenských Rómov v Anglicku?

Situácia Rómov z Čiech a zo Slovenska je napätá, pretože väčšina z nich nemá občianstvo a ani povolenie na trvalý pobyt. Mnohí si to už vybavujú, no len málokto to aj získa, pretože žiadateľ musí spĺňať podmienky stanovené vládou a rôzne právne úkony. Po referende nikto nechcel veriť, že konzervatívci vyhrali. Po niekoľkých týždňoch sme zistili, že len málokto z Rómov išiel k referendu a tým ale dali hlas brexitu. Nie je síce veľa takých, ktorí majú právo voliť v Anglicku, ale tí, ktorí tu žijú viac ako 10 rokov mohli voliť a to tak Rómovia z Čiech ako aj zo Slovenska. Dnes už každý vie čo sa deje a čo nastane.

V marci tohto roku (2017) organizujete veľkú demonštráciu v Londýne, alebo ste toho súčasťou, o akú demonštráciu ide ?

Protest v Londýne organizujeme spoločne s anglickými organizáciami, na podporu všetkých utečencov, aby mohli v krajine ostať aj po brexite. Naša strana Roma Labour Group zároveň kontaktovala Európsku komisiu pre ľudské práva, aby garantovala všetkým, ktorí stratili svoje domovy a prišli do Anglicka s cieľom zachrániť budúcnosť svojich detí, aby sa zbavili strachu a segregácie, aby takýmto ľuďom bol garantovaný pobyt v UK.

Angažujú sa v tom Rómovia? Majú záujem?

Rómovia majú záujem, no väčšina sa toho aj bojí, pretože to sú pocity, ktoré sa do nich vžili ešte v ich domovských krajinách, kde nemali možnosť sa verejne vyjadriť a v podstate ani niečo povedať. Ešte dostatočne nevedia čo je to vlastne demokracia ako taká. Dúfam, že Rómovia majú záujem zostať aj naďalej vo Veľkej Británii a preto musia aj oni sami niečo urobiť a nečakať, kedy to za nich urobí niekto iný.

Často hovoríme o tom, že my Rómovia nie sme jednotní. Ako to je s jednotou Rómov v Anglicku?

Rómovia z Čiech a zo Slovenska držia spolu, až na výnimky, kedy radšej niektorí viac pracujú, akoby sa mali v niečom angažovať. Myslím si, že angažovať verejne by sa mal každý, každý by mal nejakou formou vysloviť svoj názor, postoj a bojovať tak za správnu vec a tou je sloboda a demokracia. Tu, vo Veľkej Británii musí spoločnosť vidieť, že sme národ, ktorý sa nedá a bojuje za svoje práva a za svoju budúcnosť. A to je úlohou našej strany Roma labour Group v Anglicku.

Ako sa vám podarilo založiť rómsku stranu v Anglicku?

Strana bola založená za podpory mojich britských kolegov v parlamente a za podpory politických predstaviteľov, s ktorými sa poznám 18 rokov a s ktorými som v úzkom kontakte. Práve oni prišli s návrhom, aby sa založila rómska strana a tak sme ju spoločne s mojimi rómskymi kolegami aj založili.

Čo si myslíte o situácii Rómov na Slovensku a v Čechách?

Mám z toho dosť rozporuplné pocity. Akoby všetko bolo na vážkach v týchto časoch. Situácia je zlá a rúti sa to k horšiemu. Zo dňa na deň silnie fašizmus a nikto nevie, nedokáže ho zastaviť alebo zrušiť fašistov. A to je veľké nebezpečenstvo pre všetkých a zvlášť pre Rómov, ktorí ako prví sú na rade a to po celom svete.