Jarmila Vaňová

 

( 8.marec Romed)

 

Blahoželania, kvietoček, sladkosť. Takto nejako sa nám ženám snažia mnohí muži spríjemiť MDŽ. Je pekné, ak si na nás spomenú manželia, priatelia, kolegovia…Oveľa viac by som však privítala, keby väčšina tých mužov aj vedela o čom je tento sviatok a prečo je dôležité si ho pripomínať.

Stretla som sa s názorom, že MDŽ je sviatok „komančov“ čo vo mne vyvolalo blahosklonnosť k chýbajúcim informáciám. Iný zase uvarí dnes manželke kávu, čo je chvályhodné, ak ju nevarí len na MDŽ. V domienke, že veci sú v poriadku, si nás muži v tento deň uplácajú sladkosťami, či inými maličkosťami. Robia to však len tí „uvedomelí“. No ešte vždy je dosť takých, ktorí aktívnu ženu by najradšej poslali do kuchyne k hrncom.

Jeden muž čítajúc na facebooku statusy žien o tom, ktorá akú sladkosť dostala, trefne poznamenal, že nemáme predsa Mikuláša, ale MDŽ. Páčila sa mi jeho poznámka, pretože som cítila to isté.

Doma mám na stole sladkosti od mojich detí. Dcéram som kúpila po kvietočku, ako symbol krásy a jemnosti ženy, matky. Keď manžel odchádzal do obchodu spýtal sa ma, chceš niečo sladké? Nie, určite nie. Jednak som toho dostala dosť a jednak obaja vieme, že tento deň nie je o sladkostiach.

Tomu všetkému predchádzal rozhovor v aute cestou domov, kedy mi povedal jednu vetu. Stál som pri tebe, keď si si plnila všetko čo si chcela alebo po čom si túžila. Občas sa mu podarí trafiť klinec po hlavičke. Prajem všetkým ženám bez rozdielu, aby vždy nachádzali v mužoch oporu, povzbudenie, lásku, úctu a pochopenie. Aby muži pochopili, že viac ako po čokoládkách túžime po uznaní a rovnosti. Či už je to vo vzťahoch alebo v práci.

 

 

Kresba: Monika Onodyová