V olympijskej dedine v Pjongčangu reprezentuje Slovensko mladý Róm, hudobník Tomáš Koky

21.február 2018, Romed

Slovensko ešte stále žije zimnou olympiádou, ktorá sa koná v Južnej Kórei. Našu krajinu reprezentujú mnohí skvelí športovci, dostavili sa i úspechy. Športovci však nie sú jediní, ktorí našu krajinu v ďalekom Pjongčangu reprezentujú.

Na inom poli, takom tom hudobnom, reprezentuje Slovensko aj Tomáš Koky, výborny hudobník, predovšetkým klavirista, absolvent košického Súkromného konzervatória. Mladý, 25 – ročný Róm, ktorý v olympijskej dedine každý deň počas olympiády muzicíruje návštevníkom a predstavuje tak tradičnú slovensku, ale aj rómsku tvorbu.

Tomáš, ako si sa dostal do Pjongčangu?

Do Pjončangu som sa dostal tak, že som sa stal súčasťou kapely, ktorá hrala aj predtým na olympiádach, takže táto kapela je známa na základe hudobnej reprezentácie slovenských domov na olympiádach.

Takže máš v tomto smere už bohatšie skúsenosti. Ktorá v poradí je to už olympiáda, kde takto reprezentuješ Slovensko?

Tato olympiáda je moja druhá v poradí. Na prvej som bol v Brazílii, bola to letna olympiáda. Teda odkedy pôsobím v tejto kapele. No v minulosti hral v tejto kapele jeden starší pán, ktorý odišiel do muzikantského dôchodku a ja som ho nahradil. A celkovo je to už ôsma olympiáda mojich kolegov z kapely.

Ako sa volá skupina, v ktorej pôsobíš?

Kapela sa volá Jánošík. Tento názov máme kvôli tomu, že všetci sme pôsobili v súbore Jánošík zo Svitu. Názov sme meniť už nechceli lebo nás každý takto už pozná.

Čo je teda vašou úlohou na olympiáde?

Našou úlohou je hudobná produkcia, predstaviť ľuďom, navštevníkom olympijskej dediny našu hudbu. Každý môj deň na olympiáde prežívam v slovenskom dome a starám sa o zábavu hostí.

Keď si tam odchádzal, na čo si sa najviac tešil?

 Veľmi sa teším z toho, že spoznám čo to z ich ich kultúry. A samozrejme, že odovzdám niečo pekné iným ľuďom z našej krajiny.

Zažil si tam niečo netradičné, máš čas aj na nejaké výlety, aby si spoznal okolie?

Zatiaľ veľmi čas nie je na výlety, kedže hráme každý deň, no 25. februára bude záverečný ceremoniál. Sme tu do 28., tak sa chystáme na výlet do budhistického chrámu.

Ako vašu hudbu vnímajú turisti?

Hráme aj celosvetový repertoár a turisti ju vnímajú veľmi pozitívne, zaujímajú sa o našu hudbu. Vieme vyhovieť každému jedincovi daného štátu.

Myslíš, si, že to, čo práve zažívaš bude pre teba nezabudnuteľné? Čo ti to všetko dalo?

Áno je to zážitok na celý život. Čo mi to dalo? Tak v prvom rade to vnímam ako šťastie, že som sa dostal do takej krajiny, ktorá ma veľmi zaujíma po kultúrnej aj historickej stránke. Je to neopisateľné, nedá sa to momentálne ani slovami vyjadriť.

Na čo sa tešíš keď pricestuješ domov na Slovensko?

Keď budem doma, najviac sa teším na moju rodinku. Na môjho krásneho, milovaného synčeka a moju priateľku a na všetkých rodinných príslušníkov. Pozdravujem všetkých doma ďalekého Pjongčangu.